• محصول
ارم طب نور
آیا افراد دیابتی دچار مشکلات جنسی می شوند؟!
۱۳۹۳/۱۲/۲۷

آیا افراد دیابتی دچار مشکلات جنسی می شوند؟!

در آمریکا نزدیک 24 میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند که از بین آنان 12 میلیون مرد هستند و متاسفانه بسیاری از آنان نمی دانند در معرض افزایش خطر حملات قلبی، سکته مغزی، کوری، بیماری و قطع عضو هستند و همچنین شرایطی که روی سلامت جسمی، جنسی و روانی آنها تاثیر می گذارد. اکثر این مردان و همسرانشان درباره کاهش سطح تستوسترون آگاهی ندارند و با علائمی مثل افسردگی، اختلال در نعوظ و خستگی روبرو هستند در نتیجه ناامید و بی انگیزه می شوند. افراد دیابتی می توانند با مراجعه به متخصصین این امر و دریافت رژیم غذایی مناسب و تمرینات ورزشی از عوارض این بیماری بکاهند. مردان مبتلا به دیابت نوع 2 احتمالا کمتر از زندگی خود لذت می برند و به گفته آنان بیماری دیابت یک نکته منفی در زندگی آنان است. دانستن و افزایش اطلاعات و آگاهی کمک بیشتری به مدیریت بیماری آنان می کند. اگر شما به دیابت نوع2 مبتلا هستید 2برابر بیشتر احتمال کاهش تستوسترون در شما وجود دارد. علائم کاهش تستوسترون میتواند شامل:     کاهش میل جنسی     اختلال درنعوظ (ED)     کاهش توده بدون چربی بدن      خلق افسرده      کمبود انرژی   چنانچه شما شاهد  ... ادامه »

دیابت و ارتباط آن با مشکلات دهان و دندان
۱۳۹۳/۶/۱۴

دیابت و ارتباط آن با مشکلات دهان و دندان

حالت شدید بیماری لثه پریودنتیت نام دارد. در این مرحله لثه‌ها کم کم از دندان جدا میشوند و جرم و رسوب بین دندان و لثه  را پر می‌کند، درنتیجه این فضا پر از میکروب می‌شود. در این حالت ممکن است برای حفظ دندان ها نیاز به جراحی باشد. در غیر اینصورت ممکن است عفونت به استخوان های اطراف دندان آسیب برساند و ممکن است دندان بیافتد یا نیاز باشد آن را بکشیم. آیا بین دیابت و بیماری های لثه ارتباط وجود دارد؟! تحقیقات نشان می‌دهد ابتلا به بیماری‌های لثه در افراد دیابتی بیشتر است، می توان بیماری‌های لثه را در فهرست عوارض دیابت در کنار بیماری‌های قلبی و کلیوی قرار داد. آیا ارتباط دو طرفه بین بیماری لثه و دیابت وجود دارد؟ نه تنها بیماری دیابت روی لثه تاثیر می‌‌گذارد، بلکه مشکلات لثه نیز روی کنترل قند خون نیز تاثیر می‌گذارد. به طور کلی کاهش توانایی مبارزه با عفونت در افراد دیابتی منجر به التهاب و بیماری های دهان و دندان می‌شود. دندانپزشکان همیشه درست مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را توصیه می‌کنند. اگر من یک دیابتی باشم آیا در معرض خطر بیماری‌های دندانی هستم؟ اگر قند خون شما به خوبی کنترل نشود، احتمال ابتلا  ... ادامه »

عوارض کلیوی (نفروپاتی)
۱۳۹۳/۵/۱۸

عوارض کلیوی (نفروپاتی)

کلیه ها اندام های بسیار مهمی هستند. داخل کلیه ها میلیونها مویرگ وجود دارد که کار آنها تصفیه کردن و حذف مواد زائد از خون است. برخی اوقات این سیستم تصفیه کننده دچار اختلال می شود. دیابت از جمله مواردیست که می تواند باعث آسیب به کلیه ها و اختلال در عملکرد آنها شود. چگونه دیابت می تواند سبب بیماری های کلیوی شود؟! هنگامی که بدن شما پروتئین مصرفی را هضم می کند، فرآیند تولید مواد زائد شروع می شود که تصفیه این مواد  بر عهده مویرگ های موجود در کلیه می باشد. مواد زائد از خون گرفته می شود و مواد مفید همچون پروتئین ها و گلبول های قرمز در خون باقی می مانند. دیابت باعث تخریب این عملکرد شده وقند خون بالا کلیه را وادار به کار مضاعف می کند و این همه کار سخت برای کلیه سبب دفع  پروتئین ها از طریق ادرار میشود. وجود مقدار کمی پروتئین در ادرار، میکروآلبومینوری نام  دارد.اگر بیماری کلیه به موقع تشخیص داده شود می توان با درمان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.اما در غیر اینصورت اوضاع کلیه وخیم تر شده و به مرحلهESRD(آخرین مرحله بیماری کلیه) می رسد. در این هنگام فشار کار زیاد کلیه باعث می شود توانایی تصفیه خون به شدت کاهش یافته و مواد زائد در خون تولید می شود. این  ... ادامه »

فشار خون بالا
۱۳۹۳/۵/۱۸

فشار خون بالا

 طبق آمار ارائه شده توسط انجمن دیابت آمریکا تقریبا از هر 3 نفر، 1 نفر دارای فشار خون بالاست و از هر 3 دیابتی 2 نفر مبتلا به فشار خون بالاست. در فشار خون بالا قلب با شدت بیشتری کار می کند و احتمال بروز بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیگر بیماری ها افزایش پیدا می کند. فشار خون بالا بدون تغییر سبک زندگی و درمان قابل معالجه نیست. فشار خون بالا چیست؟ فشار خون نیرویی است که جریان خون به دیواره رگها وارد می کند. فشار خون با دو عدد مشخص می شودکه هر دو مهم هستند. عدد اول مربوط به فشاری است که قلب برای ورود خون به رگها ایجاد می کند، که به آن فشار سیستولیک می گویند و عدد دوم مربوط به زمانی است که رگها در حال استراحت هستند و بین دو ضربان قلب است. که به آن فشار دیاستولیک می گویند. مقادیر فشار خون عبارتند از : فشار خون نرمال کمتر از 120/80 احتمال فشار خون بالا  بین 120/80 و 140/90 فشار خون بالا 140/90 و بالاتر فشار خون پایین، احتمال بروز حملات قلبی و سکته مغزی را به تاخیر می اندازد و حتی می تواند از بروز آن پیشگیری کند. زمانی که خون به سختی از رگها عبور می کند بیماری فشار خون ایجاد می شود. وقتی فشار خون بالاست قلب با شدت بیشتری کار می کند و احتمال بروز دیابت و بیماری قلبی بالا  ... ادامه »

فلج معده یا گاستروپارزی
۱۳۹۳/۳/۴

فلج معده یا گاستروپارزی

فلج معده، اختلالی است که بیشتر در بین افراد دیابتی دیده میشود و در این بیماری زمان زیادی طول می کشد که معده تخلیه شود. عصب واگ که مسئول کنترل حرکت غذاست در این بیماری آسیب می بیند و عضلات معده و روده به طور معمول کار نمی‌کنند و حرکت غذا کند یا متوقف می شود. اگر میزان سطح قند خون در یک دوره زمانی طولانی بالا باشد، سبب تغییرات شیمیایی در اعصاب و آسیب به رگ های خونی حامل اکسیژن و مواد مغذی به اعصاب می شود. علائم بیماری: علائم و نشانه های فلج معده شامل موارد زیر است: سوزش معده تهوع استفراغ غذای هضم نشده احساس پری معده در هنگام غذا خوردن کاهش وزن نفخ شکم قند خون نامنظم فقدان اشتها رفلاکس معده و مری انقباض دیواره معده این علائم بسته به فرد می تواند ضعیف یا شدید باشد. عوارض بیماری چیست؟ فلج معده ممکن  است کنترل بیماری دیابت را سخت‌تر کند. همچنین وقتی غذا به مدت طولانی در معده بماند می تواند باعث رشد باکتریها شود. اگر مواد غذایی به صورت توده دربیاید می تواند باعث تهوع، استفراغ و انسداد در داخل معده شود. این توده می تواند خطرناک باشد و ورود غذا به روده را مسدود کند. نحوه تشخیص: تشخیص بیماری با روشهای مختلفی انجام می شود، که معمولا  ... ادامه »

عوارض دیابت
۱۳۹۲/۱۲/۵

عوارض دیابت

عوارض دیابت در 2 دسته حاد و مزمن طبقه بندی می شود.عوارض حاد دیابت شامل هیپوگلیسمی و کتواسیدوز دیابتی در دیابت نوع یک و کاهش سطح هوشیاری به علت حالت هیپراسمولار در دیابت نوع 2 است.زمانی که گلوکز (قند خون) بالا باشد، عروق به مرور زمان ملتهب می شوند.افزایش قندخون، شکل گیری رسوبات چربی چسبنده موسوم به پلاک در داخل عروق را افزایش می دهد. التهاب و پلاکها سبب کاهش جریان خون ارگانهایی مثل قلب، چشمها، کلیه ها ورشته های عصبی میشوند. با این روند پس از مدتی ارگانها آسیب می بینند و عوارض بیماری خود را نشان می دهد. چهار ارگان مهمی که احتمال آسیب در آنها بالاست عبارتند از: 1) قلب: بیماری قلبی و عروقی که احتمال ابتلا به سکته قلبی و مغزی را بالا می برد. 2) چشم ها: رتینوپاتی، آب مروارید و آب سیاه از عوارضی هستند که می توانند تاری دید و حتی نابینایی ایجاد کنند. 3) کلیه ها: نفروپاتی و نارسایی کلیه از عوارض کلیوی دیابت است. 4) پاها: آسیب رشته های عصبی در پاها و انگشتان پا می تواند باعث کم شدن حس و درد شدید شود.... ادامه »

عوارض نوروپاتی محیطی
۱۳۹۲/۱۲/۵

عوارض نوروپاتی محیطی

نوروپاتی محیطی شرایطی است که در آن به دلیل تحلیل پیشرونده اعصاب محیطی، به خصوص در ناحیه پا نقص حسی و حرکتی ایجاد می کند. بیماران دیابتی در معرض خطر مشکلات پا را می توان به چهار گروه تقسیم کرد: 1)در معرض خطر نیستند، اما باید زیر نظر باشند:در این افرادحس پا از بین نرفته است. این افراد باید سالیانه ویزیت شوند، بیمار باید برای کنترل دیابت توقف سیگار کشیدن و تهیه کفش مناسب آموزش ببیند. 2)در معرض خطر کمی هستند:در این افراد حس پاها از دست رفته است اما هنوز در پاها زخمی ندارند. این افراد هر شش ماه یک بار باید ویزیت شوند. 3)در معرض خطر متوسط هستند: در این افراد حس پا از  دست رفته و تغییر شکل دادن پا یا محدودیت حرکت مفاصل پا نیز مشاهده میشود پزشک باید هر سه ماه یکبار آنها را ویزیت کند. 4)در معرض خطر شدید هستند:این افراد حسی در پا ندارند و سابقه زخم قبلی در پا دارند. آنها هر یک تا دو ماه باید ویزیت شوند و در همه اوقات کفش مناسب بپوشند. زنگ خطر پای دیابتی!! به طور کلی عوامل زیر خطر قطع عضو این بیماران را افزایش می دهد: از دست دادن حس محافظتی و نوروپاتی محیطی تغییر در بیومکانیک پا افزایش فشار بر پا و ایجاد میخچه و کالوس (قرمزی و خونریزی در زیر پینه)   ... ادامه »