خانه » دانستنی های دیابت » دیابت و ارتباط آن با مشکلات دهان و دندان

دیابت و ارتباط آن با مشکلات دهان و دندان

two little boys with tooth-brushes isolated on white

حالت شدید بیماری لثه پریودنتیت نام دارد. در این مرحله لثه‌ها کم کم از دندان جدا میشوند و جرم و رسوب بین دندان و لثه  را پر می‌کند، درنتیجه این فضا پر از میکروب می‌شود. در این حالت ممکن است برای حفظ دندان ها نیاز به جراحی باشد. در غیر اینصورت ممکن است عفونت به استخوان های اطراف دندان آسیب برساند و ممکن است دندان بیافتد یا نیاز باشد آن را بکشیم.

آیا بین دیابت و بیماری های لثه ارتباط وجود دارد؟!
تحقیقات نشان می‌دهد ابتلا به بیماری‌های لثه در افراد دیابتی بیشتر است، می توان بیماری‌های لثه را در فهرست عوارض دیابت در کنار بیماری‌های قلبی و کلیوی قرار داد.

آیا ارتباط دو طرفه بین بیماری لثه و دیابت وجود دارد؟
نه تنها بیماری دیابت روی لثه تاثیر می‌‌گذارد، بلکه مشکلات لثه نیز روی کنترل قند خون نیز تاثیر می‌گذارد. به طور کلی کاهش توانایی مبارزه با عفونت در افراد دیابتی منجر به التهاب و بیماری های دهان و دندان می‌شود. دندانپزشکان همیشه درست مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را توصیه می‌کنند.

اگر من یک دیابتی باشم آیا در معرض خطر بیماری‌های دندانی هستم؟
اگر قند خون شما به خوبی کنترل نشود، احتمال ابتلا به بیماری های دهانی بسیار است و احتمال بیشتری برای از دست دادن دندان نسبت به افراد غیر دیابتی ها وجود دارد. همانند تمام عفونت ها، عفونت لثه می تواند سبب افزایش قند خون شما شود.
سایر مشکلات دهان و دندان عبارت است از : برفک، عفونت‌های ناشی از قارچ که می‌توانند خشکی دهان، درد و زخم را به همراه داشته باشد.

آیا فرد دیابتی می تواند از بیماری‌های لثه جلوگیری کند؟

اولین و مهمترین راه پیشگیری از بیماری‌های لثه، کنترل قند خون می باشد. سپس مراقبت خوب از دندانها و لثه ها همراه با معاینات منظم و هر شش ماه یکبار و چنانچه سیگاری هستید نسبت به ترک آن اقدام کنید. اگر دندان مصنوعی دارید روزانه به خوبی بشویید و آن را به خوبی تمیز کنید. کنترل قند خون به بهبود خشکی دهان نیزکمک خواهد کرد.

منبع: وب سایت انجمن دیابت آمریکا  American Diabetes Association

3 دیدگاه

  1. مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

  2. نه تنها این مطلب بلکه بقیه مطالبوب سایت‌ هم خیلی مفید بودند.
    تشکر میکنم به خاطر مطالب خوبتون.

  3. مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

17 − 14 =

bigtheme